2017.gads “jaunos ūdeņos”

Atskatoties uz aizvadīto gadu peldēšanas sportā, Latvijas Peldēšanas federācijas (LPF) vadītājs Aivars Platonovs atzīst, ka tas, pirmkārt, ir bijis dramatisma un spriedzes pilns ne vien baseina ūdeņos, bet arī federācijas vadības līmenī.

Centrālais notikums 2016. gadā nenoliedzami bija LPF ārkārtas biedru sapulce, kuru par tādu padarīja gan valdes rīcība un attieksme pret tās biedriem, gan arī plašā masu mediju un sabiedrības uzmanība. Rezultātā LPF juridiskie biedri nobalsoja par neuzticības izteikšanu tās valdes priekšsēdētājam, kurš pie federācijas vadības grožiem bija jau no 2004. gada, atbrīvoja no amata pārējos valdes locekļus un ievēlēja jaunu valdi piecu cilvēku sastāvā.

“Uzskatu, ka LPF biedri šajā situācijā ir apliecinājuši lielu drosmi, spēju mobilizēties un pieņemt atbildīgus lēmumus kopīgu interešu un mērķu labā. Lai gan Rīgas pilsētas Kurzemes rajona tiesas kabinetos joprojām atrodas prasība no amata atbrīvotā Kaspara Pones par biedrības biedru sapulces lēmumu atzīšanu par prettiesiskiem, man nav nekādu šaubu, ka LPF biedri savos lēmumos ir bijuši ne vien godprātīgi, bet arī atbilstoši LPF statūtiem un Latvijas republikas normatīvajiem aktiem, un to mēs spēsim pierādīt arī aprīlī paredzētajā tiesas sēdē.

LPF biedri savos lēmumos ir bijuši ne vien godprātīgi, bet arī atbilstoši LPF statūtiem un Latvijas republikas normatīvajiem aktiem, un to mēs spēsim pierādīt arī aprīlī paredzētajā tiesas sēdē

Šo notikumu kontekstā man nereti nācies dzirdēt komentārus – “kas par bardaku notiek tajā federācijā?” Vai – “kārtējais bardaks sporta federācijās”.

Es teikšu tā – dāmas un kungi, Latvijas Peldēšanas federācijā nav bardaks. Treneri un sportisti turpina strādāt, lej sviedrus treniņos un gatavojas jauniem startiem. Sporta skolu peldēšanas nodaļas un sporta klubi ir pārpildīti ar jauniem, aktīviem un centīgiem mācību-treniņu grupu audzēkņiem. Pašvaldībās novērojams peldbaseinu būvniecības bums.

Bardaks nenotiek federācijās. Bardaks notiek federāciju vadītāju vērtību sistēmā, izpratnē par savu vietu un lomu federācijā, kā arī – atbildībā par godprātīgu savu funkciju izpildi. Federācija ir kaut kas krietni vairāk par šauru personu interesēm un darbībām.

Brīdī, kad mūsu, es domāju – federāciju vadītāju, personiskās intereses un ambīcijas izvirzās priekšplānā, tiek zaudētas ne vien sporta vērtības, bet arī sāk nīkuļot pats sporta veids. Brīdī, kad komunikācijai ar saviem biedriem gribas izmantot advokātu starpniecību, vai savas šķietamās taisnības aizstāvēšanai – tiesas palīdzību, tad ir jāsaprot – laiks apstāties.

Tāpēc novēlu ikvienam spēku un izturību cīņā par savu sporta veidu, nevis varu. Gudrību nošķirt vienu no otra, un spēku apstāties, kad varaskāre, ambīcijas alkatība, vai jebkas cits aizēno galveno mērķi. Nedarīsim kaunu savam sporta veidam un sportam kopumā.

Federācijas valde ir tikai tās izpildinstitūcija – darbinieki, kuru uzdevums ir uzbūvēt labi funkcionējošu un spēcīgu sporta sistēmu.”

Pirmās 100 dienas

Savās pirmajās 100 darbības dienās LPF valde ir pieņēmusi virkni būtisku lēmumu, kas ir vērsti uz kardinālu LPF darbības un vadības principu maiņu, nodrošinot demokrātisku un uz ilgtermiņa attīstību balstītu lēmumu pieņemšanu un atklātu, caurskatāmu finansējuma izlietojumu.

Ir uzsākta LPF biedru pārreģistrācija un pārskatīti LPF komiteju darbības principi, ieviešot jaunus komiteju nolikumus un to uzdevumu izpildei pieejamā finansējuma sadales kritērijus.

“2017. gadā LPF Treneru komitejai tās darbam – izlases kandidātu mācību treniņu darba nodrošināšanai, medicīniskajai aprūpei un sporta uzturam, dalībai starptautiskās sacensībās, un citām aktivitātēm – ir atvēlēti vairāk kā 50 000.00 EUR, un noteikts, ka turpmāk komitejas budžets nedrīkst būt mazāks par 40% no LPF kopējiem plānotajiem gada ieņēmumiem. Finansējuma izlietojums ir komitejas locekļu kompetencē, taču tas ir īstenojams, ņemot vērā LPF Valdes noteiktos peldēšanas attīstības virzienus. Arī pārējo LPF komiteju darba nodrošināšanai ir noteikts konkrēts finansēšanas mehānisms.

2017. gadā LPF Treneru komitejai atvēlēti vairāk kā 50 000.00 EUR  un noteikts, ka turpmāk komitejas budžets nedrīkst būt mazāks par 40% no LPF kopējiem plānotajiem gada ieņēmumiem

Tāpat LPF ir spējusi rast finanšu līdzekļus, lai beidzot īstenotu sen loloto un iesākto peldēšanas tehnikas videoanalīzes jeb sporta laboratorijas projektu. Tiek plānots, ka jau 2017. gada februārī LPF rīcībā būs visa nepieciešamā tehnika un programmatūra, kas ļaus īstenot perspektīvāko peldētāju tehnikas analīzi gan speciālajos testos, gan Latvijā rīkoto sacensību laikā.”

Vienlaikus LPF valde ir pieņēmusi lēmumu par nepieciešamību izveidot jaunu struktūrvienību, kas īstenotu peldēšanas treneru izglītības un profesionālās pilnveides centra funkcijas, kā arī – sportistu Vecāku padomes izveidi. Šie jautājumi, kopā ar jaunu LPF Statūtu projektu tiks virzīti izskatīšanai LPF kopsapulcei 2017. gada martā.

Sportiskie sasniegumi un mērķi 2017. gadā

Arī sporta notikumu un sasniegumu jomā 2016. gads tiks ierakstīts peldēšanas sporta vēsturē ar vairākiem nozīmīgiem notikumiem.

“Pirmkārt, jāuzsver Danas Kolidzejas izcīnītā 6.vieta Eiropas Junioru čempionātā, kas uzskatāmi apliecina Latvijas jaunu sportistu konkurētspējas potenciālu Eiropas līmenī – šis bija jau ceturtais gads pēc kārtas, kad Latvijas peldētāji ir spējuši iekļūt Eiropas Junioru čempionāta finālā. Jauno sportistu potenciāls ir nenoliedzams, LPF uzdevums ir spēt nodrošināt tā realizāciju nākotnē.  

Šis bija jau ceturtais gads pēc kārtas, kad Latvijas peldētāji ir spējuši iekļūt Eiropas Junioru čempionāta finālā

Otrkārt, kā vēsturisks notikums būtu jāmin Latvijas izlases dalībnieku starts stafešu peldējumos Kanādā notikušajā FINA pasaules čempionātā 25m peldbaseinā, kur Nikolajs Maskaļenko, Uvis Kalniņš, Gabriela Ņikitina un Kristina Šteina izcīnīja augsto 14.vietu 4x50m br./st. mix stafetē un 15. vietu 4x50m kombinētajā mix stafetē. Protams, šādam notikumam par pamatu bija vairāki subjektīvi apstākļi, tomēr arī to kontekstā starts stafešu peldējumos ir jauns pieturas punkts, par kuru mēs varam būt gandarīti.

XXXI Vasaras Olimpiskās spēles Riodežaneiro peldētāju saimei noteikti atmiņā vairāk ieguls ar plašo sabiedrisko rezonansi ap LPF vadītāja rīcību un publiskajiem izteikumiem, taču pelnīta uzmanība būtu jāatvēl arī mūsu sportistiem – nu jau divkārtējam olimpisko spēļu dalībniekam Uvim Kalniņam un spēļu debitantei Aļonai Ribakovai, kura savas sportiskās gaitas noslēdza ar jaunu nacionālo rekordu.”

Starp citu, 2016. gadā kopumā ir laboti 38 nacionālie rekordi, absolūtais vairākums (35) – individuālajās distancēs. Vairāk rekordu individuālajās distancēs ir bijis tikai 2012. gadā.

Atzīstamu popularitātes pieaugumu piedzīvo arī ūdenspolo sports – 2016.gadā ir sarīkots pirmais U14 turnīrs, kas norisinājies vairākos posmos un pulcējis piecas komandas no dažādām pašvaldībām.

2017. gada sacensību kalendārs ir pieblīvēts ar virkni nozīmīgu sporta pasākumu ne vien starptautiskajā arēnā, bet arī Latvijā. Prioritāte viennozīmīgi ir Latvijas dalība Eiropas Jaunatnes olimpiskajā festivālā, LEN Arena Eiropas Junioru čempionātā, LEN Eiropas čempionātā 25m peldbaseinā, kā arī FINA pasaules junioru čempionātā un FINA pasaules čempionātā pieaugušajiem. LPF jau šobrīd ir apstiprinājusi atlases kritērijus dalībai visās no minētajām sacensībām un gatavojas plašākajai Latvijas sportistu dalībai pasaules čempionātos – Budapeštā Latviju varētu pārstāvēt pat 8 sportisti.

FINA pasaules čempionātā Budapeštā Latviju varētu pārstāvēt pat 8 sportisti

Arī Latvijā notiekošo sacensību skaits 2017. gadā ir visai iespaidīgs – līdzās jau tradicionālajām sacensībām, Rīga uzņems arī Baltijas valstu čempionātu, 5. CSIT pasaules strādājošo un amatieru sporta spēles un SELL Studentu spēles.

“Lai gan peldēšana ir individuālais sporta veids, bez kolektīva darba tajā sasniegumi nav iespējami, tāpēc, iesoļojot 2017. gadā, mans novēlējums Latvijas peldēšanas saimei ir komandas gars. Aicinu ikvienu strādāt kopīgu principu un kopīga mērķa vārdā, atliekot malā savas personiskās ambīcijas, nesaskaņas un kūtrumu. Mēs esam vienota komanda un tikai tā mēs spēsim sasniegt labus rezultātus gan sacensību arēnā, gan sabiedriskajā darbībā.”

LPF valdes priekšsēdētājs Aivars Platonovs

QR Code Business Card