Pieskaries un skanēs sudrabs
Arsens Miskarovs (dzimis 1961.gada 3. Martā, Jelgavā) ir olimpietis, kura vārds jaunajai sporta cienītāju paaudzei tikpat kā nav zināms; tomēr viņa sasniegumi ir tik unikāli un līdz šim nepārspēti, ka noteikti vērts tos atcerēties. Turklāt – sasniegti 19 gados.
Viņš ir un paliek vienīgais Latvijas sportists, kurš vienās olimpiskajās spēlēs izcīnījis trīs medaļas. Tas notika Maskavā 1980. gadā, kad Arsens Miskarovs guva sudrabu 100 metru brasā, kā arī 4×100 metru kombinētajā stafetē PSRS komandas sastāvā, beigās pieliekot klāt bronzu 200 metros. Tieši sudrabs ir cēlmetāls, kas visbiežāk vainagojis Arsena varējumu.
Sudraba medaļa ir augsts un slavējams sasniegums. Taču švaks tas sportists, kurš netiecas būt pats pirmais. Pēc pirmās vietas, protams, traucās arī Arsens Miskarovs, kurš Jelgavas peldbaseinā nonāca mammai pie rokas kā pirmās klases skolnieks, izturot sešsimt puiku lielu konkurenci. Zēns nokļuva jaunā, enerģiskā un prasīgā trenera Pētera Mihailova nagos, iepriekš paspējis sevi apliecināt kā Baltijas jauniešu čempions. Nedēļā treniņos bija jānopeld 250–300 kilometru, viens treniņš ilga līdz pat piecām stundām. Ja hlorētais ūdens tik ļoti negrauztu acis, varētu saskatīt: ir vai nav kāju vietā pieaugusi vāravas aste… Trīs gadus vajadzēja peldēt, līdz pienāca 1974. gads un sākās panākumi.
Pirmās lielās sacensības, kurās Miskarovam veicās, bija vissavienības skolēnu mači «Jautrais delfīns». Divus gadus pēc kārtas otrā vieta 200 metros brasā. 1976. gadā viņš izpildīja sporta meistara normu, tika PSRS jaunatnes izlasē un uzticību attaisnoja ar sudraba medaļu Eiropas junioru meistarsacīkstēs.
Uzticību… Pie tās tikt jelgavniekam bija divreiz grūtāk, nekā maskavietim vai ļeņingradietim. «Jel–ha–va – kas tas par miestu?!» smīnēja garā pārākie dižpilsētnieki. Arsenam neatlika nekas cits, kā nolikt šos pie vietas peldēšanas celiņā. To viņš ar lielu apņēmību izdarīja 1977. gada PSRS un VDR izlašu mačsacīkstē, 1978. gada laikraksta «Komsomoļskaja pravda» balvas izcīņā. Tā tika iegūta un nostiprināta vieta lielvalsts izlases komandā.
Tomēr viņa ierastā vieta uz goda pjedestāla bija un palika otrā. Eiropas pieaugušo meistarsacīkstēs 1977. gadā – sudrabs, 1978. gada pasaules čempionātā – otrā vieta, PSRS Tautu VII spartakiādē 1979. gadā – sudrabs 100 metros.
Viņš atļāvās atteikties piedalīties 400 metru kompleksajā peldējumā. Aizgāja pie ārsta un dabūja padomju laikos visu attaisnojošo «zilo lapu». Dabūja arī spītnieka slavu, kuras dēļ tika nopelts par sliktajiem rezultātiem pat tad, kad vienās Latvijas meistarsacīkstēs izcīnīja septiņas zelta medaļas…
Fizkultūras institūtā, kurā izcilais peldētājs mācījās, paziņoja, ka nekādas atlaides nebūšot, lai braucot uz mēnesi pastrādāt kolhoza vagās, kā katrs mirstīgais. Un tas jādara laikā, kad sākas gatavošanās ne jau kolhozu mačiem, bet olimpiskajām spēlēm! Tiesa, pēdējā brīdī, kad gumijas zābaki un siltā veša jau bija sapakota, nāca brīvlaišanas ziņa. Kādam rīkotājam smadzenes bija iegriezušās pareizajā virzienā.
PSRS izlasei viņš tomēr bija vajadzīgs.
Tā pienāca 1980. gada jūlijs Maskavas baseinā »Olimpijskij»…
«Vislielākās rūpes sagādāja starts 100 metru distancē, ko viņš īsti neuzskatīja par savējo. Tiesa, bija mierinājums, jo PSRS izlases komanda galvenās cerības saistīja ar valsts rekordistu Aleksandru Fedorovski, kurš pārbaudes sacensībās Kijevā Arsenu pārspēja gandrīz par sekundi.
Olimpiskā izloze viņus iekārtoja vienā priekšpeldējumā. Varbūt tā bija pat labi – mazāk traucēja lampu drudzis, varēja mēģināt iedomāties, ka šīs ir parastas sacensības. Tā arī iznāca. Finišā Arsens zaudēja Fedorovskim, taču sasniedza republikas rekordu un neļāva sevi apsteigt nevienam citvalstu peldētājam. Vēlāk izrādījās, ka par abiem PSRS pārstāvjiem priekšsacīkstēs ātrāk peldējis vienīgi anglis Dankans Gudhjū. Līderis izcēlās ar frizūru, tautas mutē dēvētu par «nullīti». Monreālā tāda frizūra bija amerikānim Maikam Brunneram, kurš kļuva par olimpisko čempionu…
[highslide](Arsens Miskarovs. XXII Vasaras Olimpiskās spēles; Fināls;430;400)[tube]http://www.youtube.com/watch?v=NB85OmAwWxk[/tube][/highslide] notika nākamajā vakarā. Jau pirmajos metros, Lielbritānijas tūristu ovāciju pavadīts, priekšgalā izrāvās Gudhjū. Par otro un trešo vietu cīnījās Fedorovskis un austrālietis Īvenss, bet Miskarovs bija turpat tuvumā. Pēdējos 25 metros pat ar neapbruņotu aci varēja redzēr, ka viņš apsteidz Fedorovski, jau blakus Īvensam. Finišs. Apsveikumus pagaidām saņēma vienīgi olimpiskais čempions Dankans Gudhjū, jo pārējiem mirkli bija jāuzgaida, lai uzzinātu savu vietu olimpiskajā rangā. Uz tablo iedegās: «Otrais Arsens Miskarovs – 1:03.68.» Čempionam viņš bija zaudējis sekundes 48 simtdaļas.
Sudrabs acīmredzot bija un palika viņa metāls!
Nākamajā rītā tika paziņots, ka 4×400 metru kombinētajā stafetē, kurai bija jānotiek dienu vēlāk, PSRS komandā otro, brasa posmu, peldēs A. Miskarovs, nevis A. Fedorovskis, kā bija paredzēts. Aleksandru pārcēla uz «dublieru» kvartetu, kuram priekšsacīkstēs bija jāizcērt ceļš uz finālu. Ar šo uzdevumu komanda tika galā bez sevišķām grūtībām, un vakarā cīņā par medaļām devās pirmā izlase.
Sāka V. Kuzņecovs un izvirzījās vadībā, līderpozīciju atstādams Arsenam. Viņš peldēja lieliski, 100 metrus veicot 1:03,64. Arī J. Seredins, kurš startēja trešajā posmā, stafeti saņēma un nodeva pirmais. Tiešām būs uzvara, vai A. Miskarovs pie olimpiskā zelta tiks gluži necerētā ceļā? Tomēr ne. Melnā diena bija olimpiskajam čempionam S. Kopļakovam. Pēdējā taisnē viņu apsteidza austrālietis N. Brukss. Tātad atkal sudrabs. Šoreiz to vēl spožāku darīja Eiropas rekords –3:45,90.
– Vai šī neplānotā piedalīšanās stafetē nelabvēlīgi neietekmēja jūsu rezultātu 200 metros? – vēlāk viņam jautās. – Pieci olimpiskie starti sešās dienās. Tāda slodze jums nekad nav bijusi.
– Nē, – Arsens atbildēs, – varbūt nedaudz arī ietekmēja. Tomēr sasniedzu rezultātu, kāds patlaban ir manos spēkos. Protams, gribējās peldēt ātrāk, taču nespēju. Uzvarēja spēcīgākie.
Spēcīgāki par A. Miskarovu 200 metru brasā bija komandas biedrs no Viļņas, PSRS rekordists šajā distancē R. Žulpa un ungārs A. Vermešs, kuru rezultāti finālā bija 2:15,85 un 2:16,93. Arsena 2:17,28 ir jauns mūsu republikas rekords. Bronzas medaļa. Trīs olimpiskās godalgas vienās spēlēs – to līdz šim nebija spējis neviens mūsu republikas sportists.
– Esmu ļoti priecīgs, – tajā vakarā Maskavā teica A. Miskarovs. Vēlāk kādā intervijā, jautāts, vai būtu ar mieru, ja rastos izdevība, mainīt šīs trīs medaļas pret vienu – olimpisko zelta godalgu, atzinās, ka to darītu.
Toreiz Maskavā Miskarovs uz pēdējo startu 200 metros izgāja ar ciešu apņemšanos: viss, šis ir mans pēdējais peldējums lielajā baseinā. Es beidzu! Viņš bija tik noguris, galvenokārt psiholoģiski. Ar labiem nodomiem, kā zināms, esot bruģēts ceļš uz elli. Miskarovs tomēr piedalījās valsts ziemas meistarsacīkstēs, kur ieguva trešo vietu. It kā nekas izcils, tomēr izlases vadība viņam pieteica gatavoties universiādei. To viņš godīgi izdarīja.
Kāds kolēģis reiz rakstīja par Arsenu: «Ne katrs puisis jau četrpadsmit gadu vecumā valkā 44. izmēra kurpes, pat ne katrs pieaudzis vīrs sveicienam var pasniegt plaukstu, platu kā veļas dēlis.»
Platās plaukstas 1981. gada universiādē beidzot aizīrās pēc lieliska starptautiska zelta. Sanāca dusmas pēc «tikai bronzas» 100 metros, un kombinētajā stafetē Arsens bija veselīgi nikns. Viņš stāstīja:
«Nezinu pat, – pirmais stafetes maiņu sāka amerikānis vai es. Abas komandas peldēja vēziens vēzienā, tāpēc nebija laika vērot, ko dara konkurenti. Svarīgi bija nezaudēt mirkļus un laikus ielēkt ūdenī. Stafetē peldot es jūtos drošāk, nekā individuālajā sacensībā. Zinu – ja neveiksies man, kāds cits varēs kļūdu labot. Šāda sajūta man ļāva universiādē stafetē sasniegt labāko rezultātu no visiem otrā, brasa posma veicējiem. Ātrums, kādā peldēju simts metrus, ir viens no maniem labākajiem sasniegumiem.»
Punkts tika pielikts ar zelta medaļu 200 metru distancē.
Universiāde palika pēdējās lielās sacensības Arsena Miskarova peldētāja karjerā. Tobrīd viņam bija tikai 20 gadu..
Autors: Ivars Ošiņš
Datums: 08.03.2011
Izdevums: Sporta Avīze