Starptautiskā Peldēšanas sporta veidu federācija (World Aquatics) ir apstiprinājusi 2024.gada Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensību kalendāru, tajā iekļaujot arī divas LPF rīkotās sacensības – Baltijas valstu čempionātu, kas būs pirmās sacensības Eiropā, kurās sportistiem būs iespēja izpildīt olimpisko spēļu normatīvus, kā arī Latvijas atklāto jauniešu un junioru čempionātu, kurš dalībniekus uzņems 28.-30.aprīlī.
Baltijas valstu čempionāts peldēšanā Rīgā norisināsies š.g. 03.-04. martā un, ņemot vērā iespējas izpildīt olimpisko spēļu normatīvus, ir sagaidāms, ka tajās piedalīsies teju visi spēcīgākie Baltijas valstu sportisti. Tiek plānots, ka šajās sacensībās startēs ap 250 sportistiem no Latvijas, Lietuvas un Igaunijas. Bet nedēļu iepriekš turpat Ķīpsalas peldbaseinā norisināsies 98.Latvijas atklātais čempionāts.
Tāpat Olimpisko spēļu kvalifikācijas sacensību kalendārā ir iekļauts 5. Latvijas atklātais jauniešu un junioru čempionāts, kas norisināsies aprīļa beigās. Atšķirībā no iepriekšējiem gadiem, šis čempionāts startēs ar jaunu programmu, kas norisināsies trīs dienas un ietvers gan priekšsacīkstes, gan finālus.
World Aquatics apstiprināto kvalifikācijas sacensību kalendārs
Atgādināsim, ka jaunie starptautiskās federācijas noteikumi nosaka, ka kvalifikācijas normatīvus varēs izpildīt apstiprinātās kvalifikācijas sacensībās, kas norisināsies kvalifikācijas periodā no 2023.gada 01.marta līdz 2024.gada 23.jūnijam. Spēkā ir divi kvalifikācijas normatīvu “grozi”:
- Olimpiskais kvalifikācijas laiks (Olympic Qualification Time) atbilst iepriekšējo olimpisko spēļu priekšsacīkstēs 14.vietas rezultātam un tā sasniegšana garantē sportista automātisku kvalifikāciju olimpiskajās spēlēs;
- Olimpiskais pretendenta laiks (Olympic Consideration Time) ir par 0.5% lēnāks kā OQT un tiek izmantots tikai gadījumos, kad nepieciešams aizpildīt brīvi pieejamās vietas konkrētās disciplīnās, sadalot tās atbilstoši reitingam. Šī rezultāta izpilde negarantē sportista kvalificēšanos dalībai spēlēs.
Vienlaikus ir saglabātas ielūguma kvotas jeb tā dēvētās Universality vietas valstīm, kuru sportisti (vai vismaz viens sportists no katra dzimuma) nebūs kvalificējušies, izpildot augstāk minētos normatīvus. Šo ielūgumu saņemšanai FINA ir noteikusi papildus prasības un ierobežojumus.
Pirmkārt, lai pretendētu uz šo kvotu, sportistam jāpiedalās 2023.gada un/vai 2024.gada pasaules čempionātā.
Otrkārt, jaunie noteikumi nosaka papildus ierobežojumus tiesībām pretendēt uz Universality vietām – uz tām nevarēs pretendēt sportisti, kas ir piedalījušies divās un vairāk olimpiskajās spēlēs, kā arī sportisti, kas būs sasnieguši trīsdesmit gadu vecumu (uz 2024.gada 31.decembri).
Treškārt, nacionālajām federācijām uz šīm vietām primāri ir jāizvirza sportisti atbilstoši nacionālajam reitingam. Gadījumā, ja reitinga 1.vietā esošais sportists nav spējīgs piedalīties OS ārkārtēju apstākļu dēļ (piemēram, trauma, sportisko gaitu pārtraukšanai vai diskvalifikācija), NF sadarbībā ar NOK var vērsties pie starptautiskās federācijas ar lūgumu šo vietu atvēlēt reitinga 2.vietā esošajam sportistam.
Tāpat starptautiskā federācija ir lēmusi, ka gadījumā, ja sportisti, kas tiks pieteikti uz Universality vietām, būs izpildījuši B normatīvu vairākās disciplīnās, viņi būs tiesīgi startēt 2 individuālajās disciplīnās.
Informācija par izvirzītajiem sportistiem uz Universality vietām nacionālajām federācijām sadarbībā ar nacionālo olimpisko komiteju jāiesniedz līdz 2024.gada 20.jūnijam.