Latvijas Peldēšanas federācija (LPF), atsaucoties uz 2022.gada 19.marta LTV sporta ziņu rubrikā “Kas jāmaina Latvijas sportā?” izskanējušo informāciju par ierosināto kriminālprocesu lietā par LPF veiktajiem saimnieciskajiem darījumiem 2018.gadā, informē, ka LPF rīcībā līdz šim nav bijusi un joprojām nav nekāda oficiāla informācija par minētajiem procesiem un Valsts policijas veiktajām darbībām.
Lai gan LTV sižetā minēts, ka kriminālprocess ir uzsākts jau pirms gada – 2021.gada martā, LPF līdz šim nav saņēmusi nekādus oficiālus paziņojumus no Valsts policijas, t.s. informācijas pieprasījumus vai pierādījumu iesniegšanu par konkrētu darījumu faktisko norisi. Apliecinām, ka uz šo dienu nedz LPF, nedz kādam no LPF valdes locekļiem nav piemērots personas uz aizstāvību, liecinieka vai jebkāds cits statuss.
LPF nav veikusi un neveic fiktīvus darījumus vai cita veida krāpnieciskas darbības. Visus preču pirkšanas un pārdošanas darījumus pavada atbilstoši darījumus apliecinoši dokumenti, savukārt pamatlīdzekļi tiek reģistrēti LPF lietvedībā un attiecīgi uzrādīti gada pārskatos. Izvērtējot sižetā minēto informāciju par darījumu, kuru izvērtē Valsts policija, LPF ir identificējusi to un var apliecināt, ka konkrētais darījums nav bijis fiktīvs vai krāpniecisks. Darījums ir saistīts ar LPF juridiskā biedra, pašvaldības dibinātas profesionālās ievirzes sporta izglītības iestādes, pieprasījumu LPF sniegt atbalstu specializētā peldēšanas trenažiera iegādē. LPF ir pārdevusi trenažieri biedram par 4999.00 EUR. Jauna trenažiera iegādes izmaksas ir bijušas – 4997.30 EUR.
LPF paļaujas uz Valsts policijas un citu valsts pārvaldes iestāžu kompetenci savu profesionālo pienākumu pildīšanā un ir gatava sadarboties, sniedzot visus nepieciešamos skaidrojumus un dokumentālos pierādījumus gan par konkrēto darījumu, gan par jebkuru citu darījumu.
Vienlaikus LPF norāda, ka tās saimniecisko darbību ir pārbaudījis gan Valsts ieņēmumu dienests (VID), gan Valsts kontrole. 2021.gada 17.martā LPF saņēma informācijas pieprasījumu no VID Nodokļu pārvaldes datu ticamības novērtējuma daļas, kurā tika lūgts sniegt izvērstas atbildes gan par saņemtajām dotācijām un to izlietojumu, gan par ziedojumu izlietojumu, gan par darījumiem ar dažādiem partneriem, gan arī iesniegt biedrības kontu izrakstus. Šīs pašas korespondences ietvaros LPF saņēma vēl divus papildus pieprasījumus par papildus informācijas sniegšanu. LPF, sniedzot atbildes, iesniedza VID visu pieprasīto informāciju, t.s. pilnus konta izrakstus par 2018., 2019. un 2020.gadu, desmitiem darījumus apliecinošus dokumentus un detalizētu skaidrojumu par darījumiem ar vairāk kā 20 dažādiem partneriem. Kopējais iesniegtās informācijas apjoms sasniedza vairākus simtu lappušu.
VID pārbaudēs konstatēja dažādas nebūtiskas nepilnības attiecībā uz gada pārskatā norādīto informāciju un lūdza to papildināt (piemēram, sniegt detalizētāku izklāstu par sportistiem un treneriem, kas piedalījušies konkrētos pasākumos, par brīvprātīgo skaitu un aktivitātēm, utt.), tāpat VID sniedza atsevišķas rekomendācijas turpmāko gada pārskatu sagatavošanā, kuras LPF ir ņēmusi vērā.
Savukārt 2020.gada 27.augustā LPF saņēma Valsts kontroles iesniegumu “Par informācijas pieprasījumu revīzijas lietā Nr. 2.4.1-17/2020”, kurā tika norādīts, ka “Valsts kontroles Trešais revīzijas departaments veic atbilstības revīziju “Vai biedrības “Latvijas Olimpiskā komiteja” rīcība, izlietojot piešķirtos valsts budžeta līdzekļus, ir efektīva, ekonomiska un atbilstoša paredzētajiem mērķiem?” un lūgts LPF sniegt informāciju par valsts budžeta līdzekļu izlietojumu, kas saņemts starp LPF un LOK noslēgto finansēšanas līgumu ietvaros (“Lai gūtu pārliecību, ka piešķirtie finanšu līdzekļi izlietoti atbilstoši paredzētajiem mērķiem, lūdzam Jūs sniegt izmaksu pamatojumu, atšifrējumu, norādot pasākumu, dalībniekus, tai skaitā kam apmaksāta dzīvošana, preču izlietojuma mērķi (tai skaitā personas), kā arī noslēgtos līgumus (pieņemšanas – nodošanas akts)”).
2020.gada 10.septembrī LPF iesniedza Valsts kontrolei visu pieprasīto informāciju par saņemto valsts budžeta līdzekļu izlietojumu – 32 635 EUR apmērā. Tajā pašā dienā LPF saņēma atbildi, ka visi dokumenti ir saņemti.
Nedz VID, nedz Valsts kontrole pēc LPF sniegtās informācijas pārbaudes nav vērsusies pie LPF ar papildus informācijas pieprasījumiem vai lēmumiem par pārkāpumiem, kas būtu sodāmi atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai. LPF nav saņēmusi nekādus sodus, uzrēķinus vai pieprasījumus par nepamatoti izlietotu valsts budžeta līdzekļu atgriešanu.
Savukārt attiecībā uz LPF biedra biedrības “Peldēšanas klubs “Champions”” pārstāvja Edgara Ozoliņa sižetā pausto apgalvojumu, ka no biedra (vai vairāku biedru) puses ir “daudzreiz prasīti dokumenti”, LPF norāda, ka LPF lietvedībā nav saņemts neviens iesniegums par informācijas sniegšanu vai konkrētu dokumentu/darījumu skaidrojumu nedz no konkrētās biedrības, nedz no jebkura cita biedra. Līdz ar to varam apliecināt, ka šāds apgalvojums no biedrības pārstāvja puses ir meli. Uz biedru saņemtajiem iesniegumiem ar priekšlikumiem LPF ir sniegusi izvērstas un argumentētas atbildes.