Latvijas Peldēšanas federācija sadarbībā ar vēsturnieci Ilzi Jakobsoni turpina iepazīstināt ar Latvijas peldēšanas vēsturi fotogrāfijās. Jaunā gada pirmās foto galerijas veidošanā piedalījās ilggadējā peldētapmācības trenere Ina Grīnberga (Ogurcova)
Starp saistošām fotogrāfijām, Ina piedāvā unikālu dokumentu: 1976. g. Jelgavas Tautas izglītības nodaļas Bērnu un jaunatnes peldēšanas sporta skolas “Neptūnija” izsniegtu diplomu, kas apliecina ne tikai sasniegto sporta klasi, bet arī apstiprina iegūtās zināšanas un prasmes sacensību tiesāšanā un peldētapmācībā. Iespējams, ka tas ir vienīgais šāda rakstura diploms, kas saglabājies līdz mūsdienām.
Grīnberga par savas aktīvās sporta dzīves veiksmīgāko laiku dēvē 1973. gadu. To arī apliecina preses izdevumi. 1973. gada 10. jūlija laikrakstā “Pionieris” veltīta neliela sadaļa peldētāju sasniegumu apskatam Latvijas PSR skolēnu XXVI spartakiādē. Minēto sportistu vidū izceļas Inas Ogurcovas (Grīnbergas) vārds un izcilie rezultāti sacensībās.
“Svētdien [8. jūlijs] beidzās pēdējās sacensības republikas skolēnu 26. spartakiādē. (..) Peldētāju cīņas risinājās “Daugavas” sporta namā [6.- 8. jūlijs]. Vienlaikus ar skolēnu spartakiādi notika arī republikas meistarsacīkstes pieaugušajiem. Bez jaunajiem Rīgas peldētājiem startēja Jelgavas, Liepājas, Daugavpils un Stiklu internātskolas sportisti. Šoreiz nolikums bija stingrs – varēja startēt peldētāji vismaz ar otro pieaugušo sporta klasi. Teicamus panākumus guva Jelgavas 5. vidusskolas 7. klases skolniece Ina Ogurcova. 800 m brīvajā stilā viņa saņēma ne vien spartakiādes uzvarētājas žetonu, bet arī republikas čempionāta zelta medaļu! Bez tam vēl sudraba medaļu 200 m un bronzas medaļu 400 m brīvā stila peldējumos. Jelgavas trenera Ulda Zemzara audzēkne skolēnu spartakiādē guva uzvaras piecos peldējumos. (..)
Spartakiādē teicamus panākumus guva Jelgavas meitenes, kas kopvērtējumā savāca 69 punktus. Visas pārējās Rīgas un Liepājas rajonu komandas kopā ieguva tikai 47 punktus.”
LPF izsaka pateicību par sniegto atbalstu, konsultācijām un doto iespēju izmantot privāto arhīvu!
Neviena no fotogrāfijām nedrīkst tikt pavairota vai kā citādi atveidota, saglabāta un izplatīta digitālajā vidē vai jebkādā veidā izmantota bez LPF rakstiskas atļaujas.
Latvijas Peldēšanas federācija informē, ka š.g. 02.-04. jūnijā Rīgā notiks peldēšanas speciālistu sertificēšanas kursi 36 stundu apjomā “Peldēšanas mācīšana iesācējiem. Peldēšanas veidu apgūšanas posmi. Teorija un pedagoģiskā pilnveide”.
Informācija par pasākumu
Latvijas Peldēšanas federācija informē, ka š.g. 02.-04. jūnijā Rīgā notiks peldēšanas speciālistu sertificēšanas kursi 36 stundu apjomā “Peldēšanas mācīšana iesācējiem. Peldēšanas veidu apgūšanas posmi. Teorija un pedagoģiskā pilnveide”.
Kursu mērķis ir nodrošināt pamata apmācību peldēšanas nodarbību plānošanā un mācīšanā tiem sporta speciālistiem, kas ieguvuši augstāko pedagoģisko izglītību bez specializācijas peldēšanā, vai personām, kas pēc profesionālās pilnveides izglītības programmas apguves nokārtojušas sertifikācijas eksāmenu (C kategorija), un vēlas saņemt atzinumu peldēšanas trenera sertifikāta saņemšanai.
Kursi norisināsies LPF biroja telpās (Ķīpsalas iela 5, Rīga), laikā no 8:00 līdz 16:00. Kursus vadīs LSPA peldēšanas katedras profesore Jeļena Solovjova.
Prasības kursu apmeklēšanai
Pamata zināšanas sporta teorijā, pedagoģijā, sporta pedagoģijā, sporta psiholoģijā, anatomijā, fizioloģijā un biomehānikā. Nepieciešamas zināšanas, prasmes un iemaņas kādā no sporta veidiem, kas apgūtas sporta skolā/klubā.
Programmas saturs
Seminārā tiks salīdzinātās dažādas mācīšanas sistēmas: World Aquatics (Starptautiska peldēšanas federācija), Nīderlandes peldēšanas asociācija, ASV Sarkanais krusts.
Nodarbību plānošana un īstenošana. Trenera/instruktora nepieciešamās zināšanas, darbības specifika un nodarbību plānošana. Sadarbība ar vecākiem. Bērnu panākumu vērtēšana.
Cilvēks ūdenī: peldēšanas iemaņu apgūšanas pamati. Cilvēka organisma, orgānu un sistēmu darbība ūdenī. Peldēšanas kustību mehānisma apskats. Ķermeņa līdzsvars ūdenī. Iemaņu veidošana.
Elpošanas regulēšanas un kontroles apgūšana. Elpošanas specifika atrodoties un pārvietojoties ūdenī.
Apgūšanas etapi. Elpošana sporta peldēšanā.
Peldēšanas veidu elementu mācīšanas pamati un metodes. Tehnisko elementu – atsevišķu ķermeņa daļu un stāvokļa parametri, soļa garums, biežums, pārvietošanās ātrums, salīdzinoša analīze.
Ūdens atbalsta sajūtas apgūšana. Apgūšanas posmi. Peldēšanas jauda. Kontrole.
Peldēšanas veidi. Krauls uz krūtīm, krauls uz muguras, brass, tauriņstils. Apraksts pa fāzēm. Pamata kustības peldēšanai. Mācīšanas posmi un pilnveide. Kontrole.
Starts un apgrieziens. Apraksts pa fāzēm. Pamata kustības peldēšanai. Mācīšanas posmi un pilnveide. Kontrole.
Sacensību noteikumi. Pamata aspekti.
Peldētāju stājas īpatnības. Iespējamās traumas un to iemesli, kā arī vingrinājumi. Plecu, ceļu locītavu traumu profilakse.