Peldēšanas sportam Latvijā – 110

 Lapa “Peldēšanas sportam Latvijā – 110” tiek veidota par godu izdevumam “Peldējums gadsimta garumā. Peldēšanas sports Latvijā”, kurā sadarbībā ar Latvijas Peldēšanas federāciju ik mēnesi tiks publicēti foto fragmenti no jaunā izdevuma.

Izdeuums “Peldējums gadsimta garumā. Peldēšanas sports Latvijā” ir dokumentālu liecību izvērsts stāsts par peldēšanas sporta attīstību laika periodā no 20. gs. sākuma līdz mūsdienām. Viens no paredzamā izdevuma mērķiem ir apzināt privāto fotogrāfiju kolekcijas, kas veidotu patstāvīgu, bet tai pašā laikā integrētu stāstu gadsimta garumā. Fotogrāfija ir ne tikai kāda notikuma vai personālijas iemūžināšana, bet tā ir reizē mūsu kolektīvā atmiņa par laikmeta idejām, tradīcijām un sportisko garu. 

Izdevums tiek veidots populārzinātniskā formātā, tādēļ tiek apzināti zinātnisko institūciju (Latvijas Valsts kinofotofonodokumentu arhīvs; Latvijas Valsts vēstures arhīvs; Latvijas Vēstures arhīvs; Latvijas Nacionālā bibliotēka; Rīgas Tehniskā universitāte; Latvijas Sporta muzejs; Jūrmalas pilsētas muzejs) dokumentālās liecības un fotogrāfiju krājumi.

Izdevumu plānots izdot 2015.g. septembrī, bet jau šobrīd LPF piedāvā Jums iespēju ieskatīties peldēšanas sporta vēstures lapaspusēs – katru mēnesi mēs papildināsim šo lapaspusi ar jaunām atmiņām un stāstiem no peldēšanas sporta vēstures.

Decembris. Valmiera peldēšanas vēsturē

Valmiera – pilsēta, kurā nepiedzimt vējš, bet izcili sportisti un strādā pašaizliedzīgi treneri …

Ilze Butina un Aleksandrs Butins (1950. g. 17. jūnijs – 2003. g. 12. maijs) ir Valmieras pilsētas lepnums. Pateicoties abu treneru sirds degsmei, pašatdevei un mērķtiecībai – Vidzemes pilsētā izauguši un sevi pierādījuši virkne izcilu peldētāju. Ilze Butina savā atmiņu stāstā „Peldēšanas sports Valmierā cauri gadiem ….Valmieras Bērnu sporta skola. Pirmā burtnīca. 1975. – 1985.” raksta: „Peldēšanas sports Valmierā sāka strauji attīstīties, kad pie Valmieras 4. vidusskolas tika uzbūvēts 4 celiņu 25 m slēgtā tipa peldbaseins un darbu sāka treneri sporta skolā. Peldbaseins tika atklāts un uzņēma pirmos apmeklētājus 1975. g. 10. novembrī.

Nebija skaļu tostu, nenotika tradicionālā lentas griešana un atslēgu dāvināšana. Baseins bija tapis ar lielām grūtībām. [..]”. Tātad arī valmieriešiem nākošais ir jubilejas gads! 40 gadi kopš Valmieras 4. vidusskolā bērni apgūst pirmās iemaņas peldēšanā!

LPF decembra galeriju veidoja kopā ar Ilzi Butinu! Paldies par atsaucību un sirsnību!


Novembris. Latvijas peldēšanas sporta vēstures piektā lappuse.

Juris Rode – Latvijas peldēšanas sporta pagātne un tagadne. Dzīves gudrība, ziedošanās Latvijas sportam, trenera – pedagoga talants un augstā darba kultūra, tās ir īpašības, kuras raksturo Juri Rodi. Vairākas Latvijas sportistu paaudzes viņu sauc par savējo, īpašo. Bet, vēl nesenā pagātnē – 1950. g. 1. septembrī laikraksts „Padomju Jaunatne” vēstīja, ka „aizvadītajās Rīgas pilsētas meistarsacīkstēs [25. – 27. augusts] uzvaras izcīnīja līdz šim nepazīstami peldētāji Juris Rode, Harijs Malancejs, Juris Brūvelis un citi”.

Latvijas Republikas dzimšanas dienas mēnesī LPF sveic vienu no izcilākām Latvijas sporta leģendām un pateicas par ieguldīto darbu! Liels paldies Jurim Rodem un viņa ģimenei par atsaucību veidojot Latvijas peldēšanas sporta fotogrāfiju galeriju!

Oktobris. Latvijas peldēšanas sporta ceturtā lappuse. 

Ikviena jaunatklātā fotogrāfija, kura vēsta par Latvijas Republikas 20. – 30. g. peldētāju gaitām, sportisko azartu sacensībās un ikdienu, ir nozīmīgs mūsu vēstures izziņas materiāls. 1939. gada 23. augusts – ienesa kardinālas izmaiņas visās dzīves jomās. Traģiskie notikumi, kuri sekoja viens otram, arī sašķēla un iznīcināja Latvijas peldētāju, daiļlēcēju un ūdenspolistu plašo saimi. Līdz ar sportistiem zuda atmiņas un sakrātās liecības.

Tuvojoties mūsu valsts svētku mēnesim – novembrim, LPF sadarbībā ar Aivaru Kalnakārkli (Latvijas PSR ūdenspolo izlases dalībnieks, 1954. – 1959.) šķir nākamo peldēšanas sporta vēstures lapu. Aivars ir rūpīgi saglabājis sava tēva – Latvijas izlases peldētāja un ūdenspolista Aleksandra Kalnakārkla (1913. g. 30. augusts – 1970. g. 24. septembris) fotogrāfijas, kuras sniedz unikālu ieskatu 30. gadu sportistu aktivitātēs.

LPF izsaka lielu paldies Aivaram Kalnakārklim par piedāvāto unikālo materiālu un veiksmīgo sadarbību!


Septembris. Latvijas peldēšanas sporta trešā lappuse.

Raugoties 1955. g. izdotajā pasta atklātnē, kur redzama leģendām apvītā sporta biedrības „Dinamo” peldētava, varam tikai ļaut savai fantāzijai vaļu… Iedomāties, kā izskatījās Daugavas kreisajā krastā, iepretim Rīgas pilij jaunuzceltā peldētava, kuru atklāja 1948. g. 6. jūnijā. Latvijas peldētāju saimei būs jāgaida vēl 10 gadi līdz durvis vērs pirmais slēgtais sporta peldbaseins Rīgā! VEF!

Šo saistošo atklātni un citas fotogrāfijas mums piedāvā bijusī sporta biedrības „Dinamo” peldētāja, 1958. g. Latvijas PSR čempione 100 m peldējumā uz muguras, ilggadējā BASB „Daugava” CSN un Latvijas izlases vecākā trenere – Raita Lapa (Andermane).

LPF izsaka pateicību Raitai Lapai par veiksmīgo sadarbību!

LPF sirsnīgi sveic Aivaru Lapu dzimšanas dienā un pateicas par ieguldīto darbu Latvijas peldēšanas sporta attīstībā!


Augustā LPF ver vaļā jaunu sporta vēstures lappusi.

Šoreiz to palīdzēja veidot Ivars Ozoliņš, kura tēvs – Atis Ozoliņš (1924. g. 14. decembris – 2010. g. 12. augusts) bija ilggadējs Latvijas PSR Fiziskās kultūras un sporta komitejas Peldēšanas federācijas vadītājs (1959. – 1963., 1967. – 1989.) un Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūta (mūsdienās LSPA) pasniedzējs, katedras vadītājs, Goda doktors. Šogad Atim Ozoliņam apritētu 90 gadi … Ivars ir saglabājis sava tēva rūpīgi krātās fotogrāfijas un filmiņu negatīvus. Pateicoties tieši unikālajam negatīvu materiālam, varam rekonstruēt 1962. g. LPSR meistarsacīkšu norisi. Ūdens temperatūra peldētavā svārstījās no +13° līdz 14°C, kā to apraksta tagadējais LPF Goda prezidents Uldis Zemzars laikrakstā „Sports” (1962. g. 30. augusts).


Jūlijā vēram vaļā pirmo vēstures fotogrāfiju lappusi

Šo sadaļu veidojām kopā ar ilggadīgo sporta biedrības “Daugava” Centrālā sporta nama un Latvijas izlases treneri Zigrīdu Kleinbergu. Paldies par atsaucību! Fotogrāfiju tālāk izmantošana ir aizliegta! Autortiesību aizsardzība!


LPF ir pateicīga tiem, kuri ir gatavi atbalstīt izdevuma iznākšanu un aicina visus peldēšanas sporta draugus atbalstīt autori šī vērtīgā izdevuma tapšanā.

Izdevuma sastādītāja: Mag. hist. Ilze Jākobsone 
E-pasts: jakobsone.ilze@gmail.com
Mob. tālr. 26127333
LPF izsaka lielu paldies visiem, kuri ļāvuši ieskatīties privātajās kolekcijās un uzticējuši savus atmiņu stāstus! Tie ir (alfabēta secībā):
Ilze Aigare, Gaļina Broka, Ilze Butina, Aivars Diķis, Rūta Dubava, Ārija Hibnere (iesniegusi meita – Laila Hibnere), Artūrs Jakovļevs, Larisa Kačujeva, Aivars un Velta Kalnakārklis, Zigrīda Kleinberga, Edīte Kopa, Raita un Aivars Lapa, Margarita un Ivars Mačuļskis, Vladimirs Maslovskis, Zelma Ozoliņa, Atis Ozoliņš (iesniedzis dēls – Ivars Ozoliņš), Jeļena Perminova, Irēna Pētersone, Kaspars Pone, Jūlija un Voldemārs Pūce, Juris Rode, Edīte un Gunārs Roziņš (iesniedzis dēls – Ints Roziņš), Velta Sarajeva, Jeļena Solovjova, Rudīte Stalbe, Velta Marija Upmale, Uldis Zemzars, Vineta Žumbure.